Sayfa Yükleniyor...
Lütfen Bekleyiniz...

Beton Silme & Parlatma

Beton Silme & Parlatma

Beton silme, özel elmas aşındırma uçlu makinelerle, betonun bozuk üst yüzeyinin traşlanarak düz bir yüzey yapma işlemidir.
Beton parlatma aşamalarının 1. ve 2. aşamasını beton silimi oluşturmaktadır.
1. Aşamada kalın elmaslarla silinen zeminin kabası alınmış olur.
2. Aşamada ince uçlarla birlikte pürüzsüz bir yüzey elde edilir.
Beton silim, temizleme ve parlatma aşamalarında doğaya zarar verebilecek hiçbir kimyasal v.b. yoktur. Boya ve kimyasallar su bazlı olduğundan tamamen doğa dostudur.

Beton Tozuma

Beton, zaman geçtikçe deforme olan bir üründür. Deformasyona uğrayan, eskiyen betondan kopmalar olur ve toz şeklindeki partiküller vasıtasıyla çözünür ve zamanla parçalanır. Bunun önüne geçmek için kaplama yapmak yada lityum silkat içerikli sıvı yüzey sertleştiriciler kullanmak gerekir.

Çeşitli ürünler kaplanan yüzeyler (epoksi, karo v.b.), zeminden gelen su ve nem nedeniyle bozulur ve kabarmalar meydana gelir. Kabarmalarla birlikte ortaya çıkan, sağlığa zararlı olan nem ve toz, kokuya neden olur.
Son teknoloji hard denilen, lityum silikat sıvı yüzey sertleştiriciler kullanılır. Bu kimyasallar, betonla tepkimeye girerek tozumaya sebep olan kireci ortadan kaldırır.

Kireç yok olunca tozuma doğal olarak oluşmaz.

Lityum, beton içinde genleşerek daha yoğun ve sert bir tabaka oluşturur. Böylece tozumayan ve öncekine göre daha sağlam bir zemin elde edilir.

Beton Renklendirme

Beton Renklendirme işlemiyle silinen beton zeminin renklendirilmesi, betonun içine empreye olan ve betona kimyasal bağlarla işleyen, su bazlı kimyasal boyalarla yapılmaktadır. Bu boyalar, duvar boyası gibi beton yüzeyini boyamak yerine beton içine işleyerek betonun renklendirilmesine olanak sağlar. Beton boyaları, 28 günlük kürünü tamamlamış her türlü betona uygulanabilir.

Beton zemin boyaları, betonla bütünleştiği için şeffaf (transparan) bir görüntü sağlar. Beton desen kaybolmaz. Betonun silinmesi, sıkılaştırılması, renklendirilmesi, parlatılması aşamalarında uygulanan kimyasallar sayesinde beton sıkılaşarak zeminden gelen su ve nem problemi ortadan kalkar.

Pantone – Ral kataloğundaki tüm renkler kullanılabilir. Müşteri tercihine göre yapılır.

Betonun sertlik değerlerine göre, C-25 beton değeri olan şap zemin üzerine tozumazlık kimyasalları sürüldüğünde betonun sertliği iki üç seviye daha artarak C-27, C-29 sertlik seviyelerine gelebilmektedir. Yapılan işlemler beton ömrünü ve kalitesini arttırmaktadır.

Renklendirilen ve parlatılan zemin, özellikle sanayi kuruluşları, fabrikalar, okullar ve diğer endüstriyel alanlarda, zemin ışık yansımasını maksimuma çıkararak 10 adet aydınlatma kullanılacağına 6 adet kullanarak, % 40 enerji tasarrufu sağlanır.

Epoksi Boya Uygulamaları

Epoksi boya uygulamaları otopark, fabrika, endüstriyel zemin alanları gibi bir çok sektörde kullanılmaktadır.

Epoksi Kullanım Alanları

  • İç ve dış mekânlarda
  • Yatay uygulamalarda, kaymazlık gereken yerlerde
  • Rampalarda kaydırmaz taban kaplaması olarak
  • Fabrikalar, ambarlar ve katlı kapalı otoparklar gibi yoğun vasıta trafiğine maruz kalan mekânlarda
  • Şarap, içecek konsantre meyve şurubu hariç, et, balık vb yiyecek sanayilerinde
  • İlaç, boya, kağıt, akümülatör ve gübre sanayilerinde
  • Çamaşırhaneler, endüstriyel mutfaklar ve yemekhanelerde,
  • Alışveriş merkezleri, terminaller gibi yoğun yaya trafiğine maruz kalan mekânlarda,
  • Bilgi işlem ve kontrol merkezlerinde,
  • Uçak bakım hangarlarında kullanılır